Alevi Haber Ajansi

SES Ankara Şubesi: Şehir hastanesi uygulaması toplumsal sağlığı hedef alıyor-VİDEO

PİRHA- Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube, Şehir Hastanesi Uygulaması (ŞHU) ile ilgili yapmış olduğu anket çalışmasının sonuçlarını şube binasında düzenlendiği basın toplantısıyla duyurdu. Anket sonuçlarına göre sağlık emekçilerinin yüzde 57’si şehir hastanelerinin kamu yararı düşünülerek yapılmadığı ve yüzde 56’sı gereksiz ve zararlı olabileceği kanısında.

SES Ankara Şubesi, Şehir Hastanesi Uygulaması ile ilgili 390 sağlık emekçisiyle yapmış olduğu anket sonuçlarını, şube binasında düzenlediği basın toplantısıyla duyurdu, anket sonuçlarını SES Ankara Şube Eş Genel Başkanı Rona Temelli açıkladı.

YÜZDE 57’Sİ KAMU YARARI DÜŞÜNÜLMEDİ, DİYOR

Anket sonuçlarına göre sağlık emekçilerinin yüzde 57’si şehir hastanelerinin kamu yararı düşünülerek yapılmadığı ve yüzde 56’sı gereksiz ve zararlı olabileceği kanısında.

Sağlık emekçileri, zararlarına ilişkin olarak Ankara’da iki bölgede toplanmış olan sağlık hizmetinin deprem, kasırga vb. kitlesel krizlerde erişimde güçlüğe neden olmasını, ayrıca trafik sorununun ciddi risk taşıdığına dikkat çekiyor.

“DENEYİMLİ KADROLARA DANIŞILMALIYDI”

Sağlık emekçilerinin yüzde 73’ü Şehir Hastanesi Uygulaması’nın kendilerine danışılmadığını ve yapılacak değişikliklerin alanında deneyimli kadrolara danışılması gerektiğini ifade ediyor.

Şehir Hastanesi Uygulaması ile sağlık hizmetinin kamusallığın dışına çıkacağını belirten sağlık emekçisinin oranı yüzde 45 iken, Şehir Hastanesi Uygulaması’nın özelleştirme olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 48, “yap-kirala-devret” modelinin özelleştirmenin bir türü olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 52.

“ÇALIŞMA KOŞULLARI KÖTÜLEŞECEK, GÜVENCESİZLİK ARTACAK”

Yapılan ankette sağlık emekçilerinin yüzde 63’ünün çalışma koşullarının kötüleşeceğini, yüzde 41’i ise güvencesizliğin artacağını belirtiyor.

Ayrıca, Şehir Hastanesi Uygulaması’nın ulaşım sorunu yaratacağını belirten sağlık emekçilerinin oranı ise yüzde 82 ve işyerine yakın olma gerekçesiyle taşınma gerekliliğinden dolayı konut sorunu yaşayacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 80.

Bilkent ve Etlik şehir hastanelerine ilişkin hazırlanan ÇED raporlarına bakıldığında bu durum en temel sorunlardan bir tanesi.

“SAĞLIK EMEKÇİLERİNİN YÜZDE 72’Sİ KENTTEN SOYUTLANACAK”

Şehir hastanelerinin etrafında kurulacak olan çevreyle birlikte hastane çevresinde yaşamak zorunda kalacak olan sağlık emekçilerinin yüzde 72’si ise kentten soyutlanacağını düşünüyor.

Anket sonuçlarını değerlendiren Rona Temelli, dünyada vazgeçilen şehir hastanelerinin Türkiye’de uygulanmaya başlandığının altını çizdi. Temelli, ŞHU’ya ilişkin yapılan anketin sonuçlarına göre sağlık emekçilerinin sağlık hizmetinin özelleştirileceğini, koşulları iyileştirmeyeceğini, güvencesizliği artıracağını ve kamu yararı düşünülmeden yapıldığı kanaatinde olduğunu belirtti. Ayrıca Temelli, emekçiler piyasalaşmayı olumsuz bulurken, ŞHU ile nitelikli sağlık hizmeti olmayacağını belirttiğini vurguladı.

Temelli, hastanelerin “otel” gibi pazarlandığını belirterek “Hastane içinde yaşanacak en büyük sorun acil hastalarda erişim sorunu. Klinikler arası mesafe çok fazla olacak” dedi.

Mersin’de faaliyete geçen şehir hastanesinde sağlık çalışanlarına ginger adlı aracın verileceğini belirten temelli “Bu nitelikli sağlık hizmeti değil” dedi.

“Devletleşen AKP’nin sağlık yönünde yaptığı değişikliklerde yaptığı ilk şey yönetmelik değişiklikleri yapmak”diyen Temelli ŞHU’ya ilişkin olarak daha öncesinde gereken yönetmelik değişikliklerinin yapıldığını belirtti.

SES Ankara Şube Eş Genel Başkanı Rona Temelli, “ŞHU toplumsal sağlığın hedef alındığı bir projedir diyerek önümüzdeki dönemde toplumun tüm kesimleriyle birleşik bir mücadele yürüteceklerini vurguladı.

Cebrail ARSLAN/ANKARA

 

Bunları da beğenebilirsin

Yoruma kapalı.