Alevi Haber Ajansi

Manisa’da evi işaretlenen Kazım İnce: Soykırım işareti koyanlar pişman olacak-VİDEO

PİRHA- Geçtiğimiz ay Malatya’da 13 Alevi yurttaşın evlerinin işaretlenmesinden sonra Manisa’da evi işaretlenen emekli polis olan Alevi yurttaş Kazım İnce PİRHA’ya konuştu. İnce,“Bu olayların kökenin Yezit kılıklı insanların çoğalmasından dolayı meydana geldiğini düşünüyorum” dedi.

Haberin Videosu

Manisa’da Alevi vatandaşların çoğunlukta olduğu Hafsa Sultan Mahallesi’nde yaşayan emekli polis Kazım İnce’nin (74) evinin duvarına, kırmızı boyayla çarpı işareti konuldu. İnce, polise şikayette bulunurken, evinin duvarındaki kırmızı işaret ise silindi.
Konu ile ilgili PİRHA’ya konuşan Kazım İnce, “Bu olayların kökenin Yezit kılıklı insanların çoğalmasından meydana geldiğini düşünüyorum” dedi.
“KİMSENİN HAKKINA EL ATMIŞ, ZARAR VERMİŞ DEĞİLİZ”

Kendisinin Nevşehir Hacıbektaşlı olduğunu, yazları Hacı Bektaş Veli Dergahı’nda geçirdiğini söyleyen Kazım İnce, bugüne kadar hiç bir insana zararlarının dokunmadığını dile getiriyor. 35 yıldır Manisa’da ekmek parası peşinde olduğunu belirten İnce şöyle konuştu:

“Manisa’da olmama rağmen gönlüm Hacı Bektaş Veli’deydi ve 15 gün önce geldim. Pirimizin bütün canlara saygı ve hürmeti var. Hepimizin iyiliğini ve huzurunu istiyorlar. Yazları Hacı Bektaş’ta geçiren orada azda olsa hizmet eden biriyim. Tarlalarımız var ve ekip, biçip ürün alıyoruz. Ailemiz o dergahta eğitim görmüş ve hizmet vermiş. O edep,erkan ile büyümüş ve yetişmiş bir nesiliz. Orada birçok insan bizleri tanır ve ziyaretimize gelir. Daha bir gün kimsenin hakkına el atmış, onlara zarar vermiş insanlar değiliz.”

“BU İŞARETİN NE ANLAMA GELDİĞİNİ ÇOK İYİ BİLİYORUM”

Kökenimin Alevi olması ve bu işaretin ne anlama geldiğini çok iyi bilmem beni gerekli girişimlere itti” diyen İnce şunları belirtti:

“35 senedir Manisa’da ekmek parası peşinde koşturan bir vatandaşım. Çevremde tanınan ve sevilen biriyim. 4 gün önce evimin duvarına soykırım işareti olan o çarpıyı yaptılar. Kökenimin ve bu işaretin ne anlama geldiğini çok iyi bildiğim için gerekli girişimlerde bulundum. Bütün dostlarımdan pir razı olsun ve beni yalnız bırakmadılar. Gereken her şey kanunen yapıldı. Hiç kimseden ve kaygım ve şüphem yok. Umarım bu ilk ve son olur. Ben 16:00 sıralarında eve gelirken o yerde bir işaret yoktu. Bir buçuk saat sonra oğlum eve geldi ve duvara kırmızı boya ile yazılmış bir işaret olduğunu söyledi. Aşağı indik ve baktık. Şikayetçi olduk.”

“ONLAR PİŞMAN OLACAKLAR ÇÜNKÜ BİZİM İNANCIMIZ KUVVETLİ”

“Bunların kökeninin, Hz. Ali’nin şehit edilmesinden, 12 İmamlar’ın soyunun kesilmesi ve ondan sonra gelen Maraş ve Sivas olayları kıyımına kadar Adem Baba kılıklı insanların çoğalmasından meydana geldiğini düşünüyorum. Onların dediği olmaz. Bizim yolumuz çok kuvvetli , inancımız çok kuvvetli. Bizim pirimiz ‘eline, beline, diline, aşına sahip ol’ sloganıyla bunu söylemiştir. Umarım inancımız daha da şenlenir. Biz de pirimize yakın bir toplum oluruz. Bu işi yapanlar pişman olacaklar. Şeytan hiçbir zaman rahmanın üzerinde olamaz. Biz onlara karşı gerçekleştireceğimiz bazı yöntemler ve kardeşlikle umarım bunları bertaraf ederiz.”

Ersin ÖZGÜL / MANİSA

Bunları da beğenebilirsin

Yoruma kapalı.